Osnovno o eteričnim uljima

Eterična ulja su hlapljivi i mirisni biljni ekstrakti, koji se dobivaju iz ljekovitih biljaka destilacijom ili tiještenjem. Budući da se radi o koncentratima, u čiji sastav ulaze stotine kemijskih spojeva, koriste se isključivo u malim dozama (kapima).

Korištenje eteričnog ulja u difuzeru

Neki od načina korištenja eteričnih ulja su vrlo popularna primjena u difuzerima, zatim primjena izravnom inhalacijom, razblažena na koži u obliku masaža, lokalnim utrljavanjem ili u kupkama. Moguća je i oralna primjena u terapijske svrhe u obliku posebnih kapsula te lokalno putem vagitorija i supozitorija - prema savjetu stručne osobe.

Iako se dobivaju iz biljaka, eterična ulja nisu bezazlena i uvijek ih treba držati van dohvata djece!

Neispravna primjena može imati ozbiljne posljedice jer nije svako eterično ulje prikladno za sve načine korištenja niti su na žalost sva eterična ulja dostupna na tržištu kvalitetna i sigurna.

Zato uvijek valja  biti oprezan i za početak, držati se ovih pravila:

1.       Eterična ulja NE SMIJU SE kapati u nos, oko, uho, niti uzimati na usta (osim gotovih preparata i prema savjetu stručne osobe).

2.       Treba koristiti isključivo kvalitetna, botanički definirana i kemotipizirana eterična ulja ozbiljnih proizvođača. Sintetski mirisi na policama trgovina nisu eterična ulja.

3.       Kao i u slučaju lijekova i dodataka prehrani, moguće su alergijske reakcije na sastojke eteričnih ulja pa je potreban oprez kod primjene.

4.       Na koži se eterična ulja koriste razblažena u biljnom ulju (npr. bademovo ulje) ili u obliku gotovih proizvoda poput balzama za prsa, a primjenu iritativnih eterična ulja kao što je kora cimetovca bolje je izbjegavati. Pripravci koji sadrže fototoksična eterična ulja (npr. citrusi) se NE SMIJU nanositi na kožu prije izlaganja suncu (minimalno 6 sati mora proći od nanošenja). U masažama se najčešće koristi koncentracija do 2%.

Korištenje razrijeđenih eteričnih ulja u aromamasaži


FORMULA ZA RAZRJEĐIVANJE ETERIČNIH ULJA ZA PRIMJENU NA KOŽI:

Matematička formula za razrijeđivanje eteričnih ulja za primjenu na koži

5.       Prilikom izravnih inhalacija, treba imati na umu osjetljivost sluznica te štititi oči (ne pokrivati glavu ručnikom iznad posude s vodom i eteričnim uljem već koristiti plastične inhalatore za tu svrhu ili džepne inhalatore za brzu primjenu).

6.       Izravne inhalacije izbjegavaju se kod bolesti poput upale pluća, astme i KOPB-a. Osobe sa želučanim tegobama (npr. gastritis) trebaju izbjegavati kapsule s eteričnim uljima, a oboljeli od epilepsije primjenu eteričnih ulja bogatih kamforom. Primjena na osjetljivoj koži (npr. atopijski dermatitis) se ne preporuča.

7.       Izbjegavati treba primjenu eteričnih ulja u prvom tromjesečju trudnoće kao i kod beba do 3. mjeseca života. Za stariju djecu i kasnije u trudnoći, valja se  informirati se o sigurnim eteričnim uljima kod stručne osobe te vrstu eteričnog ulja i način primjene prilagoditi dobi djeteta.








Previous
Previous

Sindrom iritabilnog crijeva

Next
Next

Što je uopće fitoterapija?